KULTŪRVIETA RĪGĀ

RĪGĀ 2023.GADA 22. SEPTEMBRĪ DURVIS VĒRUSI JAUNA MĀKSLAS UN KULTŪRAS VIETA EVIART GALLERY RŪPNIECISKAJĀ TERITORIJĀ DAMBIS, KAS IEROBEŽOTA AR BUKULTU UN GANĪBU DAMBJA IELU. GALERIJAS ĪPAŠNIECE EVIJA ATZĪMĒ, KA RĪGAS KONTEKSTĀ TAS IR UNIKĀLS NOTIKUMS, JO PLAŠĀ, VĒSTURISKI NOZĪMĪGĀ TELPA ĻAUJ ŠEIT ATRASTIES VIENLAIKUS MĀKSLINIECES DARBNĪCAI UN IZSTĀŽU ZĀLEI, PERFORMANČU UN DAŽĀDU KULTŪRAS PASĀKUMU VIETAI. ARĪ SEMINĀRIEM UN KAMERKONFERENCĒM TE PIETIKS PLAŠUMA. RADOŠO INDUSTRIJU PĀRSTĀVJI AICINĀTI PIETEIKT SAVAS IDEJAS UN KOPĪGI RAUDZĪTIES TO REALIZĀCIJAS VIRZIENĀ.  POTENCIĀLAIS NOTIKUMU KLĀSTS IR BAGĀTĪGS, KAS DRĪZ VIEN GALERIJU DINAMISKI IEKĻAUS RĪGAS KULTŪRAS KARTĒ UN MĀKSLAS APRITĒ. LAIPNI AICINĀTAS ARĪ AĢENTŪRAS AR PROMOCIJĀM, PREZENTĀCIJĀM UN DEGUSTĀCIJĀM, KURAS INTEGRĒJAS MĀKSLĀ. RADOŠĀ SINERĢIJA IR EVIART GALLERY GALVENĀ VĒRTĪBA.

VĒSTURISKĀ VĒRTĪBA

EVIART GALLERY IEMĀJOJUSI 1894. GADĀ CELTĀ ĒKĀ, KURAS ARHITEKTI – KĀ UZSKATA RTU PROFESORS J.KRASTIŅŠ – VISAI TICAMI IR REINHOLDS ŠMĒLINGS UN ĀDOLFS AGTE. UN JĀPIEMIN, KAS ĒKA IR VĒL PLAŠĀK NEZINĀMA UN PIEEJAMAJOS AVOTOS NEMINĒTS ŠMĒLINGA PROJEKTS, TĀTAD ATKLĀJUMS RĪGAS ARHITEKTŪRAS VĒSTURES PĒTNIEKIEM. REINHOLDS ŠMĒLINGS (1840-1917) BIJA RĪGAS PILSĒTAS GALVENAIS ARHITEKTS LAIKĀ NO 1879. LĪDZ 1915. GADAM, KAD NOTIKA STRAUJA PILSĒTAS ATTĪSTĪBA UN AKTĪVA BŪVNIECĪBA. VĒSTURISKI ĒKĀ IESPĒJAMS ATRADĀS RĪGAS PILSĒTAS FERMAS KOMPLEKSS AR ŪDENSTORNI, TAI IR ARHITEKTONISKI MĀKSLINIECISKA VĒRTĪBA, KAS IETVER ŠMĒLINGA ROKRAKSTĀ DOMINĒJOŠO SARKANO ĶIEĢEĻU FASĀDI, VELVJU RAKSTU TELPAS GRIESTU DAĻĀ, DEKORATĪVI RISINĀTU, 5 M AUGSTU ČUGUNA KOLONNU REŽĢI AR SAVILCĒM. LOGU AILAS SAVULAIK BIJUŠAS ARKVEIDĪGAS, KĀ LIECINA VĒSTURISKIE FOTO, BET PADOMJU LAIKA NIVILĒŠANAS MĀNIJA ARKAS LIKVIDĒJUSI, PASAUDZĒJOT TIKAI VIENU ĒKAS AILU. TOMĒR LOGI IR GANA PLAŠI UN DAUDZ, LAI TELPA BŪTU DIENAS GAISMAS PIELIETA, KAS TIK ĻOTI NEPIECIEŠAMA RADOŠAJOS PROCESOS. RADĪT ŠEIT 21. GS CIENĪGU KULTŪRVIETU MĀKSLINIECI EVIJU ZAUSAJEVU IEDVESMOJA PIRMĀS IEPAZĪŠANĀS LAIKĀ ĒKAS RADĪTAIS IESPAIDS – VĒSTURE UN PLAŠUMS.

ATJAUNOŠANAS PROCESS

ATJAUNOŠANAS PROCESS IR VĒRTĒJAMS KĀ DELIKĀTS, BŪTĪBĀ PILNĪBĀ SAGLABĀJOT AUTENTISKO MATERIALITĀTI, DRĪZĀK ATTĪROT, NEVIS ATJAUNOJOT. ČUGUNA KOLONNU TONIS MAKSIMĀLI PIETUVINĀTS VĒSTURISKAJAM, BET PĀRKRĀSOŠANA BIJA NEPIECIEŠAMA, LAI PASAUDZĒTU KONSTRUKCIJAS NO MITRUMA. NEUZBĀZĪGĀ VEIDĀ TELPĀ IR IEBŪVĒTI APJOMI GALERIJAS FUNKCIONĒŠANAS NODROŠINĀŠANAI UN LABIERĪCĪBĀM. ATJAUNOŠANAS REZULTĀTĀ IZVEIDOTA GALERIJAS GALVENĀ EKSPOZĪCIJAS ZĀLE 414 M2 PLATĪBĀ, BET KOPĒJĀ TELPAS PLATĪBA IR 536 M2. GRIESTU DAĻĀ ELEGANTI INSTALĒTAS INŽENIERSISTĒMAS –APSILDE UN VENTILĀCIJA.

TELPU EKSPLIKĀCIJA:

1.1. ZĀLE 414 M2

1.2. PALĪGTELPA 75 M2

1.3. WC 3.9 M2

1.4. WC 2.6 M2

1.5. WC 2.6 M2

1.6. GARDEROBE 19 M2

1.7. KATLA TELPA 11.8 M2

1.8. GAITENIS 7.6 M2

KOPĀ: 536.5 M2