EVIART Gallery aicina uz izstādi un muzikāliem vakariem IGO-EVIJA-MEDNIS “TRĪS PERSONĪBAS, TRĪS JŪRAS”
No 28. līdz 30. maijam, Rīgas mākslas nedēļas (RAW) laikā, EVIART Gallery norisināsies trīs dienu mākslas notikums “TRĪS PERSONĪBAS, TRĪS JŪRAS”, kas apvienos glezniecību, mūziku, keramiku, grafiku un fotomākslu. Tajā varēs tikties ar trīs ievērojamiem Latvijas māksliniekiem: gleznotāju Eviju (EVIART), mūziķi un multimākslinieku Rodrigo Fominu (Igo) un Lībiešu krasta patriotu un fotogrāfu Jāni Medni.
“TRĪS PERSONĪBAS, TRĪS JŪRAS” pasākuma centrālais simbols ir jūra – ne tikai kā fiziska ainava, bet arī kā dvēseles metafora un simbols, kas atspoguļo cilvēka iekšējo pasauli, tautas sakņu spēku, dzīves ritmus un pārmaiņu dabu. Katrs no trim māksliniekiem - IGO, EVIJA un Mednis - savā formā ikdienā darbojas ar latvisko vērtību saglabāšanu, atjaunošanu un pārradīšanu, kas atklājas jūras simbolikā viņu mākslas darbos. Jūra runā mākslas valodā, kas nepieprasa tulkojumu un ir saprotama visās pasaules kultūrās.
Izstādes atklāšana notiks 28. maijā ar ekskluzīvu pasākumu un IGO solo koncertu. 29. maijā EVIART Gallery būs atvērta plašai publikai, sniedzot iespēju brīvi apskatīt izstādi, tikties ar māksliniekiem un iegādāties mākslas darbus. 30. maijā notiks īpašs koncertvakars ar IGO un Aivara Hermaņa uzstāšanos, kas noslēgs šos trīs dienu mākslas svētkus. “Šis pasākums ir ne tikai mākslas pieredze, bet arī vērtību saglabāšanas akts - apziņa, ka viss vērtīgais vēl nav pazaudēts, kamēr kāds to joprojām iedzīvina.” stāsta māksliniece Evija.
Apmeklētājiem šis pasākums sniegs iespēju piedzīvot unikālu sajūtu pasauli, kur vienuviet sastopas glezniecība, grafika, keramika, fotogrāfija un mūzika. Tā būs iespēja iegrimt estētiskā un emocionālā pieredzē, satikt māksliniekus, dzirdēt IGO dzīvo uzstāšanos un sajust Rīgas vēsturiskās arhitektūras klātbūtni mūsdienu gaismā.
Pasākumu rīko EVIART Gallery – vieta, kur sastopas laikmetīgā māksla, vēsturiska arhitektūra un dzīva kultūras pieredze.
Pieseko EVIART sociāliem medijiem un esi pirmais, kas uzzina par košākajiem mākslas pasākumiem Rīgā. Biļetes ierobežotā skaitā būs pieejamas tikai iepriekšpārdošanā bezrindas.lv.
IGO – No mūzikas līdz zemei un atpakaļ
Leģendārs latviešu mūziķis, kura balss skan kā dvēseles vēstījums. Pēdējos gados Igo pievērsies arī keramikas, porcelāna trauku dekorēsanai dekolu tehnikā – viņa trauki top Ceplī Bauskas novadā. Igo uzstāšanās ir gan dziedājums, gan meditācija, gan spēks.
No drupām uz iedvesmas vietu. 2016. gadā Igo pirmo reizi nokļuva Bauskas novadā pamestā kaļķu dedzinātavā. Šodien tur top IGO MŪZIKAS UN MĀKSLAS CENTRS CEPLIS, kur notiek koncerti, izstādes, meistarklases, top keramika, saviesīgi vakari un ekskursijas. Viņš atjauno ne tikai sienas, bet arī dzīvības telpu, kurā ir vieta vēstures materiāliem un mūsdienu kultūrai.
Kāpēc keramika?
Rodrigo Fomins jeb Igo ir mākslinieks, kurš vienmēr meklējis jaunas izpausmes formas.
IGO mūzikas kodols:
Emocionāli bagāta, liriska, dvēseliska, nereti mistiska vai sapņaina.
Viņš dzied par dzīvi, dvēseli, mīlestību, dabu, sapņiem, atmiņām un pārdzīvojumiem.
Pazīstami darbi: "Kā senā dziesmā", "Bet dzīvē viss ir savādāk", "Pie laika", "Vējš sola lapai debesis", "Brīva diena".
Ceplis (keramikas darbnīca): vieta, kur mūzika sastop zemi.
Viņa trauki ir ne tikai lietderīgi, bet jūtami – tādi, kas "skan klusumā".
EVIJA – Jūra kā sievietes iekšējā pasaule, EVIJA kā laikmeta nesēja
Gleznotāja, kuras darbos jūra kļūst par iekšējās pasaules karti. Bākas, moli, laivas un jahtas nevis kā priekšmeti, bet kā sajūtu tēli – vientulība, mīlestība, spēks, ceļš mājup. Sieviete un māte, māksliniece un radītāja – viņas gleznas pulsē līdzi mēness cikliem un jūras kustībai.
No industriālās pagātnes uz kultūras nākotni - Evija izvēlējās bijušo Rīgas centrālās lopkautuves ēku kā vietu savam mākslas templim. Šī telpa – reiz brutāla un vēsturiski smaga – tagad kļuvusi par dzīvīgu, cilvēcīgu un poētisku galeriju, kur dzimst krāsas, formas un sajūtas. Viņas māksla pārrada ne tikai telpu, bet arī skatītāja iekšējo ainavu.
Evijas mākslā jūra nav tikai ainava – tā ir sievietes stihija. Tā ir mēness ietekmēta, mainīga, cikliska, gluži kā pati Evija: māksliniece, māte, radītāja, vērotāja.
Gleznās jūtama bangošana, klātbūtne, maigums un spēks vienlaikus.
Ūdens ir viņas iekšējo stāvokļu karte – dažbrīd mierīgs, dažbrīd sacelts, bet vienmēr dziļš.
Jūra simbolizē arī mātes dzemdību ūdeņus, no kuriem dzimst gan bērni, gan māksla.
JĀNIS MEDNIS – Fotogrāfs, kurš būvē tiltus pāri jūrām
Jānis Mednis ir fotogrāfs, kurš vairāk nekā desmit gadus dokumentējis Latvijas Ziemeļkurzemes Lībiešu krastu - laika un jūras apskalotu. Viņa darbi ir vizuāla dzeja, kas apvieno fotogrāfiju ar mūziku, ļaujot skatītājam piedzīvot īstu kultūrceļojumu. Medņa fotogrāfijas nav tikai dokumentāli kadri – tās ir laikmeta liecības, kas glabā klusumu, vienkāršību un piederību vietai.
No zūdošā uz pieminēto - Mednis savās fotogrāfijās fiksē Lībiešu krastu, kas lēnām pazūd gan dabā, gan cilvēku apziņā. Viņa fotogrāfijas nav tikai dokumentāli kadri - tās ir vēstures vizuālās lūgšanas, kas mudina ieraudzīt to, ko vēl varam saglabāt. Savās izstādēs Jānis Mednis apskatījis Lībiešu krasta starpkulturālos stāstus. Viņš glābj mirkļus no aizmirstības – tā ir klusā pretošanās zudumam.
Kāpēc Lībiešu krasts?
Jānim Mednim ir īpaša saikne ar Ziemeļkurzemes Lībiešu krastu – vietu, kas kļūst arvien klusāka un neredzamāka, bet joprojām nes sevī neatkārtojamu Latvijas kultūras un dabas spēku.
Viņš dokumentē izzūdošu kultūru, ainavu un cilvēku klātbūtni, kas raksturīga kā Lībiešu, tā citiem Baltijas jūras krastiem
Medņa darbi veido vizuālu un audiālu tiltu pāri jūrām, atklājot radniecību starp Lībiešu un aizjūras tautām